Smaga slimība – ģimenes stiprināšanas pasākums Smaga slimība – ģimenes stiprināšanas pasākums Smaga slimība – ģimenes stiprināšanas pasākums Smaga slimība – ģimenes stiprināšanas pasākums Smaga slimība – ģimenes stiprināšanas pasākums
Cilvēkstāsts
Sondra ar Rihardu un Rita ar Nilu

Smaga slimība – ģimenes stiprināšanas pasākums

Ideāla ģimene – pāris, kas ir kopā vairākus gadus, laimīgā laulībā audzina brīnišķīgu meitu. Kas gan var noiet greizi?

Šoreiz par mūsu stāsta varoņiem kļuvušas divas ģimenes ar līdzīgiem attiecību stāstiem. Jaunas, ambiciozas un laimīgas. Bet neparedzami un skumīgi notikumi var piemeklēt arī vislaimīgākos cilvēkus.

Pirmā saruna notiek ar Ritu un Nilu. Pāris kopā ir deviņus gadus, no tiem divus – laulībā. Ritai un Nilam ir apburoša meitiņa Nina, kurai drīz apritēs pirmais gads. Abi vecāki uzskata, ka ir svarīgi baudīt dzīvi šodien, jo nekad nevar zināt, kas notiks rīt. Vissvarīgākā viņiem ir meita, un paralēli mammas pienākumiem Rita arī mācās un nopietni pievēršas karjerai.

Pāri uztrauc finanšu situācija – vai varēs atļauties paši savu māju. Rita ir pašpārliecināta sieviete, tomēr arī viņa nereti sev jautā, vai tiešām viņi ar vīru varēs realizēt nospraustos mērķus. Vislielākās bažas ir tieši par finansiālo pusi. Abi piebilst, ka viņu attiecību vēsturē nav gadījies nekas dramatisks, un to viņi uzskata par veiksmi.

Pēc īsas sarunas projekta vadītāja piedāvā Nilam un Ritai uzdot citam pārim tos pašus jautājumus, uz kuriem tikko atbildējuši viņi paši. Attiecību vēsture ir līdzīga, bet vai tā ir identiska?

Filmēšanas laukumā ierodas Sondra un Rihards Zaļupes. Varoņi ieņem savas vietas un sagatavojas sarunai. Sondra un Rihards kopā ir 10 gadus, no tiem četrus gadus pāris ir precējies un audzina divgadīgo meitiņu.

Atbildot uz jautājumu par to, vai ir vērts dzīvot tagadnē, Rihards atbild, ka no tagadnes jāņem viss iespējamais, taču nedrīkst aizmirst par nākotni un paļauties tikai uz veiksmi. Pāris piebilst, ka apkārt ir daudz cilvēku, kuri dzīvo tikai nākotnē, tādējādi zaudējot saikni ar pašreizējo realitāti.

Sondra rezumē šo novērojumu, uzsverot: “Ir jādzīvo tā, lai viss būtu labi gan šodien, gan rīt”.

Vissvarīgākie Riharda un Sondras dzīvē ir tuvinieki un cilvēki – savējie cilvēki – tie, kuri vienmēr ir blakus. Nauda, lietas, darbs un karjera ir pārejoši un nevajadzīgi, ja blakus nav šo cilvēku. Sondra citē savu vecmāmiņu, kura visu dzīvi strādāja un tiecās uz karjeras virsotnēm: “Kāpēc man tas viss, ja nav, ar ko dalīt brīdi pie svētku galda?”

Sarunu par skarbo dzīves pagriezienu aizsāk Sondra: “Pēdējie divi gadi mums ir bijuši īsts pārbaudījums...” Grūtniecības laikā ārsti Sondrai uzstādīja diagnozi – ādas vēzis. Tad ģimenes dzīvē sākās posms, kuru Sondra dēvē par “attiecību stiprināšanas pasākumu”. Paralēli jauno vecāku un laulības dzīves priekam Sondra cīnījās par savu dzīvību.

Stāstot par savu dzīvi, Sondra atklāj: “Es nevienam no jums nenovēlu to, kas notika ar mani, tomēr novēlu katram to, ko man deva šī pieredze.”

Vienlaikus Sondra arī norāda, ka visšausmīgākais jebkurā traģēdijā ir tas, ka notiekošais ir ne tikai saistīts ar tevi, bet tas “ierauj” līdzi arī tavus mīļos, tavus tuviniekus, kuri nereti ir bezspēcīgā situācijā.

Rihards papildina sievas teikto: “Tu sapņo par ideālo dzīvi – māju, sievu, sapņu profesiju. Un kad par 95 % tavs sapnis ir it kā piepildījies, tad kādudien tam visam “nocērt galvu”... Tas liek uz dzīvi paskatīties caur citu prizmu – it kā no malas ieraudzīt, par ko sapņo un pārdzīvo citi cilvēki. Dažreiz tas šķiet smieklīgi, jo daudzas vēlmes un sapņi ir nieks, salīdzinot ar vistuvākā cilvēka veselību un dzīvību.”

Dzīve ir mācījusi Sondrai baidīties gandrīz no visa, bet visvairāk viņai ir bail no janvāra. Divus janvārus pēc kārtas jaunā sieviete ir saņēmusi sliktas ziņas par savu veselību. Pievienojot sarunai mazliet humora, Sondra teic, ka pēc bērna piedzimšanas viņa, tāpat kā ikviena mamma, to vien dara kā baidās – baidās par savu bērnu. Tās ir bailes, ar kurām jāprot tikt galā.

Riharda bailes, savukārt, saistītas ar dzīves finanšu pusi. Viņam ir bail atstāt lietas uz jautājuma zīmes brīdī, kad notiks neparedzētais, piemēram, kas notiks ar paņemto kredītu?

Pāra plāns nākotnei ir būt kopā un audzināt meitu. Sondra un Rihards atzīstas, ka viņiem īpaši negribas runāt par dzīves materiālo pusi, tomēr tā ir lieta, kas arī jau laicīgi jāsakārto. Jaunais vīrietis sapņo par to, lai sieva varētu kādreiz iziet saulē, nebaidoties un nesatraucoties par to, ka esošā slimība var radīt nopietnas sekas šādā mirklī. Tāpēc viņu kopābūšanai ir piebilde – būt kopā un drošībā. Rezumējot savu skatījumu uz nākotni, Sondra uzsver: “Ja pats sevi nesargāsi, tad kurš gan tevi pasargās!

Kādi ir secinājumi pēc sarunas? Rita un Nils atzīstas, ka saruna devusi daudz informācijas pārdomām. Pāris atceras, ka sarunas sākumā viņi minēja māju kā vienu no sev svarīgākajām lietām. Saruna ar Sondru un Rihardu likusi viņiem padomāt par dzīves vērtībām un to, ka māja, iespējams, nav nemaz tik svarīga, un materiālās vērtības dzīvē nav galvenās. Māja var pagaidīt, ja vistuvākie cilvēki ir blakus šeit un tagad.

Drošības sajūtu un pārliecību par dzīves materiālo pusi var stiprināt dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu veidošanu. Neraugoties uz to, ka liela daļa iedzīvotāju apzinās, ka dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu veidošanu var būt nozīmīgs drošības spilvens neparedzētos apstākļos – slimības, darbspēju zuduma vai tuvinieka nāves gadījumā, Latvijas Apdrošinātāju asociācijas dati liecina, ka 86 % iedzīvotāju nav apdrošinājuši savu dzīvību. Pētījumā* jautājot par iemesliem, 36 % atzīst, ka nav aizdomājušies par dzīvības apdrošināšanas nepieciešamību, 9 % uzskata, ka ir vēl par jaunu un tā nav nepieciešama, bet 4 % domā, ka ar viņiem nekas slikts nevar notikt.

Veido uzkrājumus jau šodien – pasargājot sevi šodien, tu pasargā ne vien savu, bet arī savu tuvinieku nākotni! Pasargā tos, kurus mīli!

* LAA pētījums, kas veikts 2019. gada jūnijā, aptaujājot 1197 respondentus vecumā no 18 līdz 65 gadiem.

Nāves izdevumu
kalkulators

Aprēķini, cik izmaksās Tava nāve Taviem tuviniekiem!


Mēs saprotam, ka vieniem varētu šķist, ka domāt par nāves izdevumiem šobrīd vēl ir pāragri, citiem – negribas par to domāt, jo tas raisa neomulīgas sajūtas. Bet Tu noteikti piekritīsi, ka dzīve ir neparedzama, tāpēc ir vērts jau šodien padomāt par rītdienu un tālāku nākotni. Vai Tev ir savs plāns B, ja kaut kas noiet griezi? Vai Tev ir drošības spilvens, kas pasargās Tevi un Tavus tuviniekus neparedzētā situācijā? Nāves izdevumu kalkulators Tev sniegs nelielu ieskatu par minimālajiem izdevumiem, ar ko būs jārēķinās Taviem tuviniekiem, ja nu pēkšņi dzīve piespēlē visskarbāko scenāriju.

Dzīvības
apdrošināšana

Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājuma veidošanu apvieno divus elementus – savas dzīvības apdrošināšanu un uzkrājuma veidošanu nākotnei. Veicot regulārus maksājumus, iespējams veidot uzkrājumu savas nākotnes finansiālai nodrošināšanai vai kāda noteikta mērķa īstenošanai, vienlaikus nodrošinot materiālu aizsardzību savai ģimenei personas nāves gadījumā.