Pētījums: 53% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka nākotnē ar pensiju vien būs grūti sevi nodrošināt

Lai gan 53% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka valsts nodrošinātā pensija, visticamāk, viņiem būs nepietiekoša, tikai daļa no viņiem jau šobrīd veido uzkrājumus savai nākotnei – tā noskaidrots Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) veiktajā pētījumā*. Vienlaikus pētījuma dati atklāj, ka cilvēki bieži jauc dzīvības apdrošināšanu ar citiem apdrošināšanas veidiem, visbiežāk veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu.

Uzkrājumus nākotnei Latvijā veido tikai 57% iedzīvotāju, liecina aptaujas dati. No tiem daļa kā uzkrāšanas veidu izmanto dzīvības apdrošināšanu. Pētījums rāda, ka 39% iedzīvotāju ir apdrošinājuši savu dzīvību un vēl 21% ir apdrošinājis dzīvību kādam no ģimenes  – tātad kopā 60% iedzīvotāju varētu būt dzīvības apdrošināšanas polise. Taču reālie LAA apkopotie nozares dati rāda, ka Latvijā dzīvības apdrošināšana ir tikai 14% Latvijas iedzīvotāju.

“Atšķirība datos ir pārāk liela, lai to skaidrotu tikai ar statistisko kļūdu. Visticamāk, cilvēki jauc dzīvības apdrošināšanu ar veselības apdrošināšanu un nelaimes gadījumu apdrošināšanu. To apliecina arī komentāri pie aptaujas atbildēm, piemēram, “Neregulāri ienākumi, tāpēc dzīvības apdrošināšana kā minimāla garantija veselības aprūpes pakalpojumiem” un “Sportoju, tāpēc apdrošinos” – pirmajā gadījumā tā noteikti ir veselības apdrošināšana, otrajā – nelaimes gadījumu,” skaidro LAA prezidents Jānis Abāšins.

Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājuma veidošanu apvieno divus elementus – savas dzīvības apdrošināšanu un uzkrājuma veidošanu nākotnei. Cilvēki, kas Latvijā ir apdrošinājuši savu dzīvību, diezgan precīzi zina savas izvēles pamatojumu – 75% motivācija ir finansiāli pasargāt savu ģimeni neparedzētā situācijā, 42% šādi veido drošības spilvenu, bet vēl 13% veido uzkrājumu sava bērna izglītībai, vienlaikus viņu apdrošinot. Diemžēl 41% Latvijas iedzīvotāju nezina, ka dzīvības apdrošināšana arī var būt uzkrājuma veids.

42% no aptaujātajiem, kas neizmanto dzīvības apdrošināšanu, kā iemeslu min līdzekļu trūkumu, ko novirzīt apdrošināšanai. Vienlaikus trīs ceturtdaļas atzīst, ka 15 eiro ir samērīga vai pat drīzāk maza summa, ko mēnesī izmantot dzīvības apdrošināšanai.

“Tas ir mīts, ka apdrošināšana ir dārga un to var atļauties tikai bagāti ļaudis. Es teiktu tieši otrādi – bagāti cilvēki varbūt var atļauties dzīvību neapdrošināt, ja viņiem ir pietiekami labs cita veida finanšu pamats. Savukārt cilvēki, kas nav izveidojuši nekādu – ne skaidras naudas, ne bezskaidras naudas, ne cita veida uzkrājumu, rada bīstamību savai un savu tuvinieku nākotnei. Sāciet ar mazumiņu, un jūs būsiet pārsteigti, cik daudz naudas var sakrāt savām vecumdienām, sākot krāt jaunībā un novirzot tam tikai 15 eiro mēnesī!” stāsta LAA prezidents Jānis Abāšins.

LAA no 16. septembra līdz 30. oktobrim realizē sociālo kampaņu “Pasargā nākotni!” ar mērķi informēt sabiedrību par savlaicīgu savas nākotnes pasargāšanu negaidītās situācijās. Aicinām apmeklēt kampaņas mājaslapu www.pasarganakotni.lv un sekot LAA kontam https://www.facebook.com/lvapdrosinatajuasociacija, lai iepazītos ar cilvēku pieredzes stāstiem un ekspertu ieteikumiem, kā arī, aizpildot “Nāves izdevumu kalkulatoru”, uzzinātu, cik lieli izdevumi paliek uz ģimenes pleciem pēc nāves. 

*LAA pētījums par sabiedrības informētību p ar dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu veidošanu veikts 2019. gada vasarā, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru “Gemius Latvia”. Aptaujā piedalījās 1197 Latvijas iedzīvotāji vecuma posmā no 18 līdz 65 gadiem.

Plašāka informācija:
Sandija Šaicāne
Latvijas Apdrošinātāju asociācija
Tālr.: 67360898
E-pasts:

Par Latvijas Apdrošinātāju asociāciju

Latvijas Apdrošinātāju asociācija ir biedrība, kas pārstāv apdrošināšanas nozares intereses nolūkā sekmēt tās attīstību un caurspīdīgu pārraudzību. Būtisks biedrības uzdevums ir informēt sabiedrību par nozares aktualitātēm, skaidrot notikumus un kliedēt mītus. Asociācijā ir 16 biedri, kas aptver 99% Latvijas tirgus. Kopš 2004. gada darbojas arī asociācijas ombuds jeb ārpustiesas atlīdzību strīdu izskatīšanas institūcija.

Nāves izdevumu
kalkulators

Aprēķini, cik izmaksās Tava nāve Taviem tuviniekiem!


Mēs saprotam, ka vieniem varētu šķist, ka domāt par nāves izdevumiem šobrīd vēl ir pāragri, citiem – negribas par to domāt, jo tas raisa neomulīgas sajūtas. Bet Tu noteikti piekritīsi, ka dzīve ir neparedzama, tāpēc ir vērts jau šodien padomāt par rītdienu un tālāku nākotni. Vai Tev ir savs plāns B, ja kaut kas noiet griezi? Vai Tev ir drošības spilvens, kas pasargās Tevi un Tavus tuviniekus neparedzētā situācijā? Nāves izdevumu kalkulators Tev sniegs nelielu ieskatu par minimālajiem izdevumiem, ar ko būs jārēķinās Taviem tuviniekiem, ja nu pēkšņi dzīve piespēlē visskarbāko scenāriju.

Dzīvības
apdrošināšana

Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājuma veidošanu apvieno divus elementus – savas dzīvības apdrošināšanu un uzkrājuma veidošanu nākotnei. Veicot regulārus maksājumus, iespējams veidot uzkrājumu savas nākotnes finansiālai nodrošināšanai vai kāda noteikta mērķa īstenošanai, vienlaikus nodrošinot materiālu aizsardzību savai ģimenei personas nāves gadījumā.