Dzīvības apdrošināšanas pakalpojumu izmantošana Latvijā

Lai noskaidrotu sabiedrības informētību par dzīvības apdrošināšanu un saprastu, kas uztrauc cilvēkus dažādās vecuma grupās, kā arī kādi ir šo cilvēku paradumi un finanšu pratība, Latvijas Apdrošinātāju asociācija (LAA) šā gada vasarā veica pētījumu par dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājuma veidošanu. Tajā piedalījās 1197 respondentu vecumā no 18 līdz 65 gadiem, kuri tika izvēlēti pēc nejaušības principa portālos lsm.lv un tvnet.lv. 53% no pētījuma dalībniekiem bija sievietes, 47% - vīrieši.

Viens no nozīmīgākajiem uzkrāšanas instrumentiem Rietumu valstīs ir dzīvības apdrošināšana, kas veido 50-70% no kopējā apdrošināšanas tirgus. Latvijā dzīvības apdrošināšana veido vien 22% no kopējā apdrošināšanas tirgus.

Pētījuma dati liecina, ka tikai 39% cilvēku ir apdrošinājuši savu dzīvību, savukārt kāda cita cilvēka, piemēram, ģimenes locekļa dzīvību, ir apdrošinājis vien 21% respondentu. Tas nozīmē, ka vairāk nekā puse nav apdrošinājuši sava tuvinieka dzīvību. Šāda situācija, iespējams, saistīta ar to, ka 75% no aptaujā iesaistītajiem cilvēkiem nav personīgi saskārušies ar kādu nelaimes gadījumu, savukārt 46% respondentu norāda, ka viņu ģimenē un paziņu lokā ir notikuši nelaimes gadījumi.

Kā biežākie iemesli, kādēļ cilvēki sevi neapdrošina, tiek minēti:

  • Trūkst papildu naudas, ko novirzīt apdrošināšanai- 42%,
  • Neesmu iedomājies par šādu jautājumu - 36%,
  • Uzskatu, ka nav nepieciešamības - lieka naudas izmešana - 23%.

Kā papildu iemesls, kādēļ neiegādāties dzīvības apdrošināšanu, atsevišķos gadījumos tika nosaukta arī māņticība – bailes piesaukt nelaimi. Tomēr tas procentuāli bijis nenozīmīgi, pretstatā iepriekš minētajiem iemesliem.

Vēl minēti argumenti, ka daudziem cilvēkiem darba devējs nodrošina veselības apdrošināšanu un viņi neuzticētos citām apdrošināšanas kompānijām, lai gan tās varbūt piedāvātu apdrošināšanu ar uzkrājuma veidošanu. Tomēr cilvēkiem jāsaprot, ka veselības apdrošināšana nesniedz drošību un ilgtermiņa uzkrājumu, tādēļ pēkšņas nelaimes gadījumā, kura izmaksā lielas summas, cilvēkam būtu grūti pēkšņi atrast papildu finanšu līdzekļus, nerunājot par situācijām, kad zaudēts darbs vai bijusi ilgstoša saslimšana. Ja paveicies, palīdzēt var ģimenes locekļi vai radinieki, taču bieži vien ir situācijas, kad šāds atbalsts nav pieejams.

Pašlaik 43% Latvijas iedzīvotāju neveido uzkrājumus nākotnei un 41% iedzīvotāju nav informēti, ka dzīvības apdrošināšana arī var būt uzkrājumu veids, liecina LAA pētījums.

Saskaņā ar LAA aptaujas datiem, 53% cilvēku apzinās, ka valsts nodrošinātā pensija viņiem būs par mazu. Tāpat 34% bažījas, ka nākotnē viņus varētu piemeklēt nopietnas veselības problēmas, 26% nav droši par savu darbavietu un atalgojumu nākotnē, 12% domā, ka darba vieta ir diezgan nepastāvīga.

card7.png

Pozitīvi, ka visās vecuma grupās lielākā daļa aptaujāto atbildējuši, ka veido uzkrājumus, tomēr visbiežāk to dara 25-34 gadus veci iedzīvotāji. Uzkrājumus veido 65% no aptaujātajiem, kuri pēc nodokļu nomaksas mēnesī saņem, sākot no 801 eiro, un 80% no tiem, kuri pēc nodokļu nomaksas mēnesī saņem vairāk nekā 1500 eiro lielu algu, kas ļauj secināt, ka, pieaugot ienākumu līmenim, pieaug arī uzkrājumu veidošana. Dzīvesvietas lokācija ir vēl viens aspekts uzkrājumu veidošanas sakarā – viskritiskākais stāvoklis ir lauku reģionos, kur vairāk nekā puse iedzīvotāju neveido nekādus uzkrājumus, kā visbiežāko iemeslu tam minot nepietiekamus finanšu līdzekļus.

card2.png

Pētījumā atklājās, ka tikai 4% no aptaujātajiem ir pārliecināti, ka nekas slikts ar viņiem nevar atgadīties. Tas atklāj pretrunīgu situāciju – sabiedrība atsakās no dzīvības apdrošināšanas, bet pieļauj domu, ka ar viņiem var notikt nelaimes gadījums. 

Mēģinot noskaidrot, cik naudas cilvēki būtu gatavi ik mēnesi atvēlēt uzkrājumiem, 46% respondentu atbildēja, ka pieņemama un neliela summa dzīvības apdrošināšanai ar uzkrājuma veidošanu mēnesī būtu 15 eiro, tādējādi veidojot ilgtermiņa uzkrājumu un drošību sev un savai ģimenei. Latvijas Apdrošinātāju asociācija uzsver: “Sabiedrība ir jāturpina izglītot, informēt un motivēt par dzīvības apdrošināšanas ar uzkrājumu veidošanu nepieciešamību, ņemot vērā, ka 15 eiro mēnesī ir nelieli papildu izdevumi šim “divi vienā” ieguvumam – papildu drošība un apdrošināšana.” Apdrošinātāji piedāvā stabilus, uzticamus un kvalitatīvi izstrādātus produktus ar dažādām ienesīguma iespējām, tāpēc katram klientam tiek atrasts visatbilstošākais veids, kā veidot uzkrājumu.

Nāves izdevumu
kalkulators

Aprēķini, cik izmaksās Tava nāve Taviem tuviniekiem!


Mēs saprotam, ka vieniem varētu šķist, ka domāt par nāves izdevumiem šobrīd vēl ir pāragri, citiem – negribas par to domāt, jo tas raisa neomulīgas sajūtas. Bet Tu noteikti piekritīsi, ka dzīve ir neparedzama, tāpēc ir vērts jau šodien padomāt par rītdienu un tālāku nākotni. Vai Tev ir savs plāns B, ja kaut kas noiet griezi? Vai Tev ir drošības spilvens, kas pasargās Tevi un Tavus tuviniekus neparedzētā situācijā? Nāves izdevumu kalkulators Tev sniegs nelielu ieskatu par minimālajiem izdevumiem, ar ko būs jārēķinās Taviem tuviniekiem, ja nu pēkšņi dzīve piespēlē visskarbāko scenāriju.

Dzīvības
apdrošināšana

Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājuma veidošanu apvieno divus elementus – savas dzīvības apdrošināšanu un uzkrājuma veidošanu nākotnei. Veicot regulārus maksājumus, iespējams veidot uzkrājumu savas nākotnes finansiālai nodrošināšanai vai kāda noteikta mērķa īstenošanai, vienlaikus nodrošinot materiālu aizsardzību savai ģimenei personas nāves gadījumā.